JPK CIT – rewolucja w podatkach, ewolucja w SAP
Wdrożenie JPK CIT to dla podatników sporo wyzwań: konieczność przeanalizowania danych przetwarzanych w systemach finansowo-księgowych i zmiana schematów księgowania. Ale to także korzyści związane z usprawnieniem procesów rozliczeniowych.
Cyfryzacja podatków nie zwalnia. Po kilkuletnim doświadczeniu związanym z wdrożeniem i stosowaniem JPK_VAT przedsiębiorcy będą musieli wykonać kolejny krok – raportowanie danych w podatku dochodowym za pomocą struktury JPK CIT. Nie można także zapomnieć o zbliżającym się obowiązkowym Krajowym Systemie e-Faktur. Dlaczego przygotowania należy zacząć już teraz i na co warto zwrócić uwagę wdrażając JPK CIT w SAP?
JPK CIT od stycznia 2025 r.
To już pewne – od 1 stycznia 2025 r. najwięksi przedsiębiorcy, a w kolejnych latach także ci mniejsi, będą musieli prowadzić księgi rachunkowe wyłącznie w formie elektronicznej i corocznie przesyłać zawarte w nich ustrukturyzowane informacje do organów podatkowych za pomocą struktur, zwanych potocznie JPK CIT. Termin na złożenie JPK CIT będzie przypadał na termin złożenia zeznania CIT-8, czyli na 31 marca danego roku za rok poprzedni – w przypadku podatników, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu.
JPK CIT to krocząca rewolucja w raportowaniu podatkowym, która stawia przed podatnikami wiele wyzwań. Podatnicy muszą przede wszystkim poddać analizie dane, które obecnie przetwarzają w systemach finansowo-księgowych. Następnie muszą dokonać modyfikacji schematów księgowania, a na koniec zmierzyć z krótkim czasem na wdrożenie tych zmian. Na przygotowanie do pierwszej fazy pozostało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta